Logóe-ingatlanügyvédek.hu

Az ingatlanvásárlás költségei - mire számíthatunk 2024-ben?

Az ingatlanvásárlás egy jelentős anyagi befektetés, amihez számos költség kapcsolódik. Sokan csak a vételárra gondolnak, de emellett rengeteg járulékos kiadással is számolni kell, mint például az illeték, a földhivatal igazgatási szolgáltatási díja, vagy az ügyvédi díj.

Az alábbiakban részletesen áttekintjük az ingatlan adásvétel ügyvédi díjait és a vásárlás során felmerülő egyéb költségeket.

szép belső tér nappali

Az ingatlan vásárlás költségeiről jobb előre tájékozódni

A lakásvásárlás költségei általában

Az ingatlanvásárlás költségei közé - a kialkudott vételáron és a lent bővebben részletezett ügyvédi díjon felül - a legtöbb esetben a következők tartoznak:

Tulajdonjog bejegyzési díj a földhivatalban: A tulajdonjog bejegyzési díja jelenleg 10.600 forint, amelyet az ügyvéd által készített adásvételi szerződés alapján fizetendő.

Vagyonszerzési illeték: Az ingatlanvásárlás során a vagyonszerzési illeték mértéke általában a vételár 4%-a, de bizonyos speciális esetekben kedvezmények is igénybe vehetők.

Közművek átírásának díja: Az ingatlanvásárlást követően szükséges a közüzemi szolgáltatások (pl. víz, villany, gáz) átírása is. Ezek költsége szolgáltatónként változó, de általában pár tízezer forintos tételt jelentenek.

Tulajdoni lap lekérésének díja: 2024. július végétől ingatlanonként 2*4800 Ft-tal kell számolnunk.

Banki költségek: Nem csak a hitelfelvételnek lehetnek plusz díjai, de önmagában az önerő elutalásáért komolyabb összegeket fizethetünk (gondoljunk csak a tranzaciós illetékre).

A lakásvásárlás járulékos költségei közé tartoznak a statikus-műszaki felmérés költségei, a felújítási költségek, a költöztetők díja, a lomtalanításért fizetendő összeg és a takarítás költségei is (ha ezeket az eladó nem vállalta), ezek azonban nem minden ügylet esetén elkerülhetetlenek.

A földhivatali igazgatási szolgáltatási díj szinte a legkisebb tétel

A földhivatali igazgatási szolgáltatási díj szinte a legkisebb tétel

A házvásárlás költségei

Ha a vevő egy önálló házat vásárol, az jogi értelemben nem feltétlenül különbözik egy lakásvásárlástól, de praktikusan mindenképpen, hiszen egy önmagában álló épület az ügylet tárgya a hozzá tartozó telekkel. Elsőre nem feltétlenül világos, hogy ez miért fontos, de egész más kellékszavatosságot (felelősséget az épület minőségéért, vezetékek állapotáért, telekméretért, stb.) kell vállalnia annak, aki lakható házat, melléképületet, és telket is elad, mint annak, aki erősen felújítandó, bontandó ingatlant értékesít és úgy ahogy van, kizárja a szavatosságvállalást.

A saját praxisomban gyakran találkozom azzal, hogy a fenti kérdések már az alkufolyamat lezárását követően, az ügyvéd előtt merülnek fel, holott egy megfelelő műszaki-földmérési felméréssel megelőzhető lenne a szinte elkerülhetetlen aggodalmaskodás, illetve elhúzódó vitatkozás. Éppen ezért azt gondolom, hogy a házvásárlás elsődleges költségei közé kell, hogy tartozzon, hogy a vevő megfelelő szakemberekkel felvértezve "átvilágítja" a kinézett ingatlant.

Az ügyvédi munkadíj ingatlan adásvétel esetén szinte az egyetlen alkuképes tétell

Az ügyvédi munkadíj ingatlan adásvétel esetén szinte az egyetlen alkuképes tétel

Miért fontos az ügyvéd az ingatlanvásárlásnál?

Az ingatlanvásárlási folyamat során a vevőnek és az eladónak egyaránt érdeke a biztonságos és szabályszerű ügyintézés, hiszen az ügyvédi közreműködés nem csak a jogszabályi megfelelés miatt fontos, hanem az ügylet biztonságát is garantálja.

Az ingatlan adásvétel során az ügyvéd számos feladatot lát el:

  • Jogi tanácsadás: Az ügyvéd segít megérteni a szerződés minden pontját, és felhívja a figyelmet az esetleges buktatókra.
  • Szerződéskötés: Az ügyvéd elkészíti az adásvételi szerződést, és ellenőrzi a földhivatali bejegyzéshez szükséges dokumentumokat.
  • Földhivatali ügyintézés: Az ügyvéd képviseli az ügyfelet a földhivatalban, és gondoskodik a tulajdonjog bejegyzéséről.

Az ügyvédi díj

Az ügyvédi díj mértéke adásvétel esetén több tényezőtől függ, például az ingatlan értékétől, az ügy bonyolultságától és az ügyvéd tapasztalatától. Általánosságban elmondható, hogy az ügyvédi díj az ingatlan vételárának 0,5-1%-a között mozog.

INGATLAN ADÁSVÉTEL ÜGYVÉDI MUNKADÍJA

Az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás ajánlata országszerte érvényes!

Állítsa be az ingatlan vételárát a csúszkával

Ár: 60 000 000 Ft

e-ingatlanügyvédek.hu

0 Ft

Rejtett költségek nélkül, áfával

Tovább az ajánlathoz

Banki hitellel kapcsolatos költségek

A banki hitelekről részletesen írtunk a "Banki követelmények jelzáloghitelekhez kapcsolódóan" c. cikkükben, ezért a jelen bejegyzésben csak röviden utalok rá, hogy a bankkölcsönnek, de különösen a jelzáloghitelek felvételének (a kamaton felül) milyen díjai lehetnek:

  1. Hitelbírálati díj
  2. Tulajdoni lap, térképmásolat lekérésének díja
  3. Folyósítási díj
  4. Értékbecslési díj (hitelbiztosítéki érték-megállapítási díj/helyszíni szemle díja)
  5. Fedezetkezelési költség
  6. Rendelkezésre tartás díja
  7. Vagyonbiztosítási díj
  8. Közjegyzői munkadíj (a hitelösszeg alapján kerül meghatározásra)
  9. Földhivatali ügyintézés díja

Bevett banki gyakorlat, hogy a fentiek közül bizonyos tételeket a bankok kedvezmény gyanánt elengednek, azonban “idő előtti” előtörlesztés, vagy végtörlesztés esetén a kedvezményt elveszítjük. Az aktuális banki feltételeket mindenképpen érdemes már a szerződéskötés előtt tisztázni!

Banki tranzakciós költségek

Ha a vételárat, pontosabban az önerőt banki átutalás útján kívánja a vevő teljesíteni, akkor az átutalásnak is lesznek költségei. 

Röviden annyit itt is megemlítenék, hogy az azonnali átutalások magánszemélyek esetén 20.000.000,- Ft értékhatárig biztosítják, hogy a vevő a vételárat, vagy annak egy részét már a szerződés megkötésekor átutalja az eladó bankszámlájára. Számolni kell azonban azzal, hogy pl. 43 millió forintot azonnali átutalással csak 3 részletben lehet teljesíteni és előfordulhat, hogy a 3 magasabb összegű utalásnak már komolyabb tranzakciós költsége lesz.

Mindenképpen javasolt előzetesen egyeztetni minden számlavezető bankkal az optimális megoldások felkutatása érdekében!

Ingatlanközvetítői díj

Bár nem közvetlenül a vevőt terheli, de az eladó tipikusan a vételárból fizeti az ingatlanközvetítői díjat, ami a vételár egy bizonyos százalékában szokott meghatározásra kerülni. Végső soron ezen a tételen lehet a legtöbbet spórolni, de csak ha sikerül közvetlenül a tulajdonostól vásárolni.

Mielőtt a berendezésre költenénk - ügyvédi munkadíj ingatlan adásvételi szerződés

A telekvásárlás költségei jelentősen különböznek egy berendezett lakásétól

Összegzés

A házvásárlás költségei között számos különböző díjjal és költséggel találkozhatunk. Az ügyvédi munkadíj, az igazgatási szolgáltatási díj, vagyis a földhivatali eljárási díjak, valamint a banki tranzakciós költségek mind-mind hozzátartoznak a teljes képhez. Különösen fontos ezeket mérlegelni, ha adásvételi szerződés kerül terítékre, hiszen az ügyvédi munkadíj ingatlan adásvétel esetén széles skálán mozoghat.


Amennyiben további kérdése merülne fel, vagy jogi tanácsra lenne szüksége, tekintse át díjszabásunkat és keressen minket az alábbi elérhetőségek bármelyikén!

Kapcsolatfelvétel

Hívhat minket az alábbi számon vagy töltse ki az űrlapot és visszahívjuk.

Felhívjuk a figyelmét, hogy minden telefonhívást rögzítünk. A Küldés gombra kattintva elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket valamint az Adatvédelmi tájékoztatót.

Rigó AdélRA
Szerző:

Csapatunk

Dr. Rigó Adél

adel.rigo@igm.jogasz.hu

Dr. Rigó Adél, ügyvéd, az e-ingatlanügyvédek.hu budapesti tagja. Szakterülete az ingatlanjog, a társasági jog és a cégátvilágítások.
Szerzői profil

Gyakran
ismételt kérdések

Az ügyvédi díj ingatlan adásvétel esetén általában a vételár egy bizonyos százalékában kerül meghatározásra. Budapesten ez általában a vételár 0,3-0,5%-a, vidéken 0,5-1%. Az ügyvédi díj magában foglalja nem csak az ügyvédi ellenjegyzés díját, hanem a felekkel való tárgyalás, a földhivatali ügyintézés és gyakran az ügyvédi letéti díj összegét is. Az e-ingatlanügyvédek.hu megbízása esetén a díj fix, 175.000-, Ft!