Logóe-ingatlanügyvédek.hu

Ingatlan adásvételi előszerződés - minden amit tudni kell!

Az ingatlan adásvételi előszerződéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivaló, hogy ez egy olyan megállapodás, amelyben az eladó és a vevő abban állapodnak meg, hogy egy későbbi időpontban (vagy ha egy bizonyos feltétel bekövetkezik) végleges adásvételi szerződést kötnek. Az előszerződés lényege, hogy ha a felek ilyet kötnek, akkor a bíróság a megállapodott feltételek szerint a végleges szerződést egy perben létrehozhatja - akkor is, ha ez ellen később bármelyik fél tiltakozik.

Előszerződést akkor szokás kötni, ha

  • az adásvételi szerződés feltételeit a felek még nem tárgyalták le, de az eladó ragaszkodik a foglalóhoz;
  • az ingatlan műszaki átvizsgálása hosszabb időt vesz igénybe és az eladó foglalót kér a közreműködésért cserébe;
  • az eladó későbbi időpontban szeretné értékesíteni az ingatlant, de a vevő szeretné, ha az eladót az adott szaván túl, más is kötelezné az adásvételre.

Ebben a cikkben részletesen áttekintem az ingatlan adásvételi előszerződéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. Gyakorlati tanácsokkal, mintákkal és szakértői tippekkel igyekszem segíteni az olvasót, hogy magabiztosan és felkészülten vághasson bele élete egyik legnagyobb döntésébe.

Örök kérdés - előszerződés vagy szándéknyilatkozat

Örök kérdés - előszerződés vagy szándéknyilatkozat

Mi az előszerződés fogalma?

A Ptk. 6:73. §-a alapján ingatlan adásvételi előszerződés a felek kötelezettségvállalása arra, hogy 

  • meghatározott ingatlan vonatkozásában, 
  • előre rögzített vételár ellenében
  • egy későbbi időpontban 
  • egymással ingatlan adásvételi szerződést kötnek.

Nem szükségszerű, de célszerű, ha az ingatlan adásvételi előszerződés a végleges szerződés minél több feltételét tartalmazza. Az előszerződést a szerződésre előírt alakban, vagyis írásban kell megkötni és azt mind az eladónak, mind a vevőnek alá kell írnia.

Bár az előszerződés megkötésének oka jellemzően az, hogy az eladó és a vevő is kötelezzék el magukat az ingatlan adásvétele mellett, fontos tudni, hogy az előszerződésnek mindenképpen hátránya, hogy egy ilyen megállapodás a tulajdoni lapon nem látszik - ez azonban pl. egy jelzálogszerződéssel és azt biztosító elidegenítési és terhelési tilalommal kiküszöbölhető. 

Tudta, hogy az előszerződés ügyvéd nélkül is érvényes

Tudta, hogy az előszerződés ügyvéd nélkül is érvényes?

Mit tartalmaz egy jó ingatlan adásvételi előszerződés?

Az ingatlan adásvételi előszerződés jó estben a következőket tartalmazza:

  • Az eladó és a vevő adatait
  • Az összes megvásárolni kívánt ingatlant (tehát a garázst és a tárolót is)
  • Az ingatlant érintő terheket
  • A vételárat - de legalábbis a vételár meghatározására alkalmas számítási módot - és a fizetési határidőt
  • Azt, hogy mikor/milyen esetben kell a végleges szerződést megkötni
  • A foglalót, ami ilyen esetben az adásvételi szerződés megkötését biztosítja
  • A keltezés helyét és idejét

Szerencsés, ha az előszerződés kitér arra is, hogy az eladó milyen kellékszavatosságot vállal az ingatlan értékesítése kapcsán. Ennek legfőbb oka, hogy jobb még az előszerződés megkötése előtt szembesülni azzal, ha ezt az eladó ki kívánja zárni!

Előfordul, hogy az előszerződés alapján a vevő foglalón felül előleget is átad - akár 100%-os előleg átadása sem jogszerűtlen. Aki foglalóhoz keres jó szerződésmintát, annak ezt a cikkünket ajánlom!

Tudta, hogy az előszerződés ügyvéd nélkül is érvényes

Tudta, hogy az előszerződés ügyvéd nélkül is érvényes?

Előszerződés ügyvéd, vagy tanú nélkül?

Az előszerződést írásba kell foglalni - de ez nem jelenti azt, hogy ügyvédi ellenjegyzés, vagy akár két tanú közreműködése szükséges lenne. Az ingatlan adásvételi előszerződés ügyvéd nélkül is érvényes.

A legtöbb előszerződésen mégis szerepel két ügyleti tanú aláírása. A tanúk az aláírásukkal azt igazolják, hogy az eladó és a vevő az előszerződést a tanúk előtt írták alá, de legalábbis az aláírásukat a tanúk előtt sajátjuknak ismerték el. Éppen ezért hasznosak a tanúk: utóbb a felek nehezebben tagadják le, hogy az ő aláírásuk szerepel az iraton, ha független személyek ennek az ellenkezőjéről tudnak tanúskodni a bíróságon.

INGATLAN ADÁSVÉTEL ÜGYVÉDI MUNKADÍJA

Lakóingatlan esetén az adásvételi szerződés elkészítését a vételár 0,45%-ban megállapított ügyvédi díj ellenében vállaljuk. Az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás ajánlata országszerte érvényes!

Állítsa be az ingatlan vételárát a csúszkával

Ár: 60 000 000 Ft

e-ingatlanügyvédek.hu

0 Ft

Rejtett költségek nélkül, áfával

Tovább az ajánlathoz

Ingatlan adásvételi előszerződés foglalóval?

A foglaló mindig egy szerződés teljesítésének biztosítására szolgáló pénzösszeg, amit egyszerűen nem lehet érvényesen szerződés nélkül átadni. Ezért, ha a vevő már a végszerződés előtt foglalót szeretne adni: az egyetlen biztos megoldás az előszerződés megkötése. Nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy ha egy egyszerű szándéknyilatkozat mellé adunk pénzt, akkor az nem minősül foglalónak és visszajár!

Előszerződés esetén lényeges, hogy ebben a foglaló kikötése azt biztosítja, hogy a felek tiszteletben tartják a megállapodást (pacta sunt servanda) és a végleges adásvételi szerződést megkötik. Ezzel szemben a végszerződésben a foglaló már az adásvétel teljesítését biztosítja.

A foglalóval kapcsolatos alapvető szabályok az előszerződés vonatkozásában a következők:

  • Ha az adásvételi szerződést megkötik, a vételárba a foglaló beszámít.
  • Ha a végleges szerződés megkötése meghiúsul olyan okból, amelyért egyik fél sem felelős, a foglaló visszajár.
  • Ha a meghiúsulásért egyik fél felelős, akkor az adott foglalót elveszíti, vagy a kapott foglalót kétszeresen vissza kell fizetni.

Jó tudni, hogy a foglaló mértéke hagyományosan 10%. Ha felmerül, hogy foglalót adnak a vevők, akkor mindenképpen javasolt megfontolni az ügyvédi közreműködést az ügyletben. Már csak azért is, mert ha a megállapodásban megjelölt határidőig egyik fél sem tesz lépéseket az előszerződés megkötése érdekében, akkor a bírói gyakorlat alapján mindkét félnek felróható lesz az előszerződés meghiúsulása és a foglaló a vevőnek kétszeresen nem jár vissza. (Lásd: Kúria Pfv.VI.21.893/2011/3.)

Ingatlan adásvételi előszerződés

Az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás tagjai lakás célú ingatlan esetén FIX (bruttó) 100.000,- Ft munkadíjért készítenek adásvételi előszerződést.

Előszerződéssel kerülhet a foglaló letétbe?

Ahogy fent is írtam, az előszerződés egyik legfőbb funkciója, hogy erre tekintettel átadható foglaló az eladónak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a vevő biztosabbnak érezné, ha a foglaló az eladó helyett egy független félhez kerülne - ideiglenesen, a végleges szerződés megkötéséig. Ilyenkor a felek hagyományosan ügyvédi letétbe helyezik a foglalót.

Az előszerződéssel átadott foglaló sorsa ilyenkor a letéti szerződés alapján dől el:

  • Ha létrejön a végleges adásvételi szerződés, az ügyvéd átadja a foglalót az eladónak.
  • Ha meghiúsul a végleges ingatlan adásvételi szerződés megkötése, akkor a foglalót az ügyvéd annak a félnek adja ki, akinek az a letéti szerződés alapján jár.

A letét arra mindenképpen jó, hogy ha a foglaló a vevőnek jár, akkor azt mindenképpen visszakapja (egyszeres összegben) - azaz a vevő nem kockáztat semmit az idején és az ügyvéd letétkezelésért felszámított munkadíjon kívül.

előszerződést követően folytathatóak a tárgyalások

Az előszerződést követően folytathatóak a tárgyalások

Vételi szándéknyilatkozat, vagy előszerződés?

A vételi szándéknyilatkozat alapvetően egy felek közötti kommunikációs eszköz, amely kifejezi a vásárlási szándékot, de nem teremt jogi kötőerőt. Ezzel ellentétben az előszerződés egy kötelező jognyilatkozat, amelyben a felek megegyeznek egy jövőbeli, pontosan meghatározott tartalmú és feltételekkel rendelkező adásvételi szerződés megkötésében. A vételi szándéknyilatkozat az előszerződéssel szemben bírói úton nem kényszeríthető ki.

Ha a vételi szándéknyilatkozat mégis jogi kötőerővel is bír, akkor az már egy vételi ajánlat. A vételi ajánlat eladó általi elfogadása esetén adásvételi szerződés jön létre. Persze csak ha a felek által aláírt papírok megfeleltek a formai követelményeknek.

Vételi szándéknyilatkozat helyett előszerződést írjunk

Foglaló esetén vételi szándéknyilatkozat helyett előszerződést írjunk!

Melyek az előszerződés veszélyei?

Egy "előzetes szerződés" megkötésének legnagyobb veszélye, hogy hosszú időn át függő jogi helyzetet teremt, ami alatt 

  1. az eladó nem tudja értékesíteni, vagy érdemben hasznosítani a lakását
  2. a vevőt pedig nem védi az ingatlan tulajdoni lapján széljegy.

Ha az eladó az előszerződés megkötését követően nem az előszerződés vevőjének, hanem másnak adta el az ingatlant, akkor az előszerződés alapján a végleges adásvételi szerződés nem hozható létre (BH2001. 421.). Természetesen az eladó ilyen esetben kártérítésre azért köteles lehet.

A túl rövid határidővel vállalt szerződéskötési kötelezettség is komoly kockázatot jelenthet, ahogy azt a BH2021.171. számon ismertetett kúriai döntés is kiemeli: az üzletszerűen lakásértékesítéssel foglalkozó, vállalkozó felperes és a fogyasztó alperes által kötött ingatlan-adásvételi előszerződés nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütközik amiatt, hogy a szerződéses gyakorlatban példátlanul rövid határidőn, 5 naptári napon belül esedékes végleges szerződéskötés elmaradása esetére szokatlan súlyos jogkövetkezményeket, az ingatlan bruttó vételára 50%-át meghaladó összegű foglalót és meghiúsulási kötbért helyez kilátásba.

A vevő oldalán jelentkező legnagyobb veszély pedig abban rejlik, hogy az előszerződés alapján tulajdonjogot nem tud szerezni. Ha bővebben olvasna az előszerződés veszélyeiről, kattintson ide!

Összefoglalás

A szerződés akkor minősül előszerződésnek, ha a felek szándéka előszerződés megkötésére irányult és a szerződés tartalma alapján is ez állapítható meg, egyébként jó eséllyel csak egy vételi szándéknyilatkozattal állunk szemben. A különbség azért is jelentős, mert foglaló csak előszerződéssel adható át a végszerződés megkötése előtt.

Ha arra kíváncsi, hogy mit kell tudni az újépítésű lakások, házak előszerződéseivel kapcsolatos buktatókról, olvassa el ezt a tanulságos jogesetet!

Az előszerződés nagy előnye, hogy bírói úton kikényszeríthető, ráadásul az előszerződés jó megoldás lehet akkor is, ha az eladó örökölt ingatlant adna el az adómentes időszak előtt.


Ha segítségre lenne szüksége ingatlan adásvételi előszerződés megszövegezése kapcsán, vagy úgy érzi, hogy hasznára válnának egy ügyvéd jogi tanácsai, tekintse át szolgáltatásainkat és keressen minket a lenti elérhetőségek bármelyikén!

Kapcsolatfelvétel

Hívhat minket az alábbi számon vagy töltse ki az űrlapot és visszahívjuk.

Felhívjuk a figyelmét, hogy minden telefonhívást rögzítünk. A Küldés gombra kattintva elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket valamint az Adatvédelmi tájékoztatót.

Szabó Judit AnnaSJA
Szerző:

Csapatunk

Dr. Szabó Judit Anna

judit.szabo@igm.jogasz.hu

Dr. Szabó Judit Anna az e-ingatlanügyvédek.hu vezető ügyvédje és az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás budapesti tagja. Szakterülete az ingatlanjog és a polgári peres képviselet.
Szerzői profil

Gyakran
ismételt kérdések

Igen, sőt, nemcsak az előszerződés, de az ingatlan adásvételi "végszerződés" is, bár az ilyen esetben ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre nem alkalmas. Az előszerződés megkötése körültekintő mérlegelést és pontos megfogalmazást igényel, ezért ha nem is elengedhetetlen, de ajánlott szakértői segítséget igénybe venni.